
A hormonális eredetű elhízás
Elhízás számos betegség forrása, ügyeljen egészségére
Az elhízás a maga egészségügyi kockázataival az egyik legsúlyosabb betegség, mely nem pusztán esztétikai hátrányokkal jár. Az energiaháztartás egyensúlyának felborulása többféle okra visszavezethető, így állhat a háttérben túlzott táplálékfelvétel, vagy az energialeadás csökkenése, de végső soron a zsír elraktározódásához vezet a probléma. Sokaknál tapasztalni a hasi elhízást, amely különösen veszélyesnek számít. Ez gyakran azzal jár, hogy a belső szervek között is elraktározódik a zsír, ami nagy terhelést jelent azok számára. A hasi elhízás sokszor jár együtt cukorbetegséggel, valamint a szív-és érrendszer betegségeivel.
Pajzsmirigy alulműködés és PCOS
A súlyfelesleg kialakulásában tehát a túl sok étkezés, a mozgásszegény életmód éppen úgy szerepet játszhat, mint egyes szociális körülmények vagy örökletes anyagcserezavarok. Vannak olyan betegségek, melyek a hormonrendszert érintik, s ennél fogva okoznak elhízást. Ezek közül a leggyakoribb a pajzsmirigy alulműködés. Diagnosztizálása igen egyszerű, és a megfelelő hormonpótlással a plusz kilóktól is könnyebben meg lehet szabadulni. Körülbelül 40-50 ezer ember érintett hazánkban. A női lakosság 5-10 százalékának esetében beszélhetünk az úgynevezett PCOS-ről, mely szintén elhízást okozhat. A tünetekhez gyakran társul a férfias szőrnövekedés, a menstruációs zavar, valamint a meddőség, ezért felismerése szintén egyszerű manapság. A betegség természetes kezelése során a diéta hasznosnak bizonyul, érdemes sok zöldséget, fehér húsokat, halakat fogyasztani, ügyelni az elegendő folyadékbevitelre, a szénhidrátokat és a gyümölcsöket pedig érdemes visszaszorítani. Fontos, hogy a PCOS-es betegek kerüljék az alkoholt. E két gyakori betegségen kívül vannak még olyan kórképek, melyek szintén plusz kilókkal járhatnak. Ilyen a mellékvese jóindulatú adenómájával járó Cushing-kór, vagy például a hasnyálmirigy jóindulatú daganatával társuló inzulinóma.
Életmódváltás
Ugyan a hormonális háttér jelentősen befolyásolja, hogy a szervezet hajlamos-e az elhízásra, de az életmódnak minden esetben kiemelt jelentősége van. Sokan szívesen ráfogják betegségükre a lustaságot és az odafigyelés hiányát. Tény pedig, hogy a rendszeres edzések már önmagukban sokat segíthetnek az általános állapoton, sőt, gyakran a gyógyulás felé vezető út fontos lépcsőfoka lehet. Az étkezési szokások átalakítása szintén tovább vihet egy egészségesebb életmód felé.
S hogy miként kezdjünk bele az életmódváltásba? Melyek azok az alapelvek, melyek a hormonális eredetű elhízással érintettek számára is segíthetnek? Elsősorban törekedjünk az élelmi rostokban gazdag táplálkozásra. Megfizethető áron szerezhetünk be zabkorpát, melyből naponta legalább három evőkanállal érdemes elfogyasztani, például joghurtba keverve. A zöldségek szintén remek választásnak bizonyulnak, ha pedig kenyérről, péksüteményekről van szó, akkor kizárólag a teljes kiőrlésű lisztből készült változatokat részesítsük előnyben. Emellett természetesen a fehér húsok, a halak javasoltak, köretválasztáskor pedig megéri olyan alapanyagokat kipróbálni, mint a lúgosító köles, az alacsony szénhidráttartalmú bulgur, hajdina, vagy hántolt árpa. Gyógyteákkal kiegészítve a napi folyadékbevitelt a telítettségérzetért, s így a kevesebb kalória bevitelért tehetünk.
Végül, de nem utolsó sorban fontos felhívnunk a figyelmet a gyógyulásba vetett hitre és a benne rejlő erőre. Ennek eredményessége sokszor még az orvosi kezelésekét is felülmúlja. Az akaraterő pedig tovább vihet azon az úton, mely a normális testsúly elérését és ezzel egy teljesebb, egészségesebb életminőséget céloz meg.