
Használjuk a természet erejét nátha és torokfájás esetén!
Gyógynövények használata az egészségünk megőrzésének érdekében
A téli hónapokban szinte özönlenek ránk a megfázásos megbetegedések, a különböző vírusok, az influenza, amelyek még a legedzettebbeket is ledönthetik a lábukról. Bár e betegségek egy részét ma már védőoltással megelőzhetjük, és gyógyszeresen kezelhetjük, természetes módszerekkel is védekezhetünk ellenük.
A különböző növények és gyógynövények többek között immunerősítő hatásukkal segítik szervezetünk ellenálló képességét, de akkor is kiváló szolgálatot tesznek, ha a már meglévő betegségeket, fertőzéseket kell leküzdeni. A nátha, az influenza egyik legismertebb és legkellemetlenebb velejárója a torokfájás, amely gyakran önállóan is jelentkezik. Egyes gyógyhatású növények azonban rendkívüli módon segíthetnek e problémák fennállásakor.
A leghatásosabb növények és gyógynövények torokfájás és meghűlés esetén:
Kamilla
A kamilla remek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a legtöbb bajunk gyógyírt jelenthet. Teáját torokfájás esetén is fogyaszthatjuk, illetve gargarizálhatunk is vele. Ha önmagában nem szeretjük az ízét, adjunk hozzá egy kevés mézet, mely szintén remek gyógyszer a torokfájás enyhítésére.
Gyömbér
enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást. Influenzás időszakban kifejezetten ajánlott megelőzésképpen is a gyömbértea mézzel és friss citrommal.
Vöröshagyma
tisztítja a hörgőket, emellett egyes másodlagos baktériumos fertőzéseket is képes legyőzni. Hagymateaként vagy hagymalevesként elkészítve is ihatjuk.
Fokhagyma
antibakteriális és vértisztító hatású, segítségével elmúlik az orrdugulás, javul az étvágy. Fogyaszthatjuk cseppekben, kapszulában, de akár fokhagymás pirítósként is.
Kakukkfű
elsősorban légúti megbetegedésekre alkalmazzák, elpusztítja a baktériumokat, vírusokat és gombákat.
Martilapu
a légúti fertőzések ellen eredményesen használják borogatásra, immunerősítésre. Friss levelei rengeteg C-vitamint tartalmaznak.
Eukaliptusz
régóta ismert lázcsillapító és fertőzések ellen használt növény a népi gyógyászatban.
Menta
rendkívül jó baktériumölő, köhögés csillapítására is használható.
Lándzsás útifű
E növény jelentős antibakteriális, gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatással bír.
Zsálya
Gyulladáscsökkentő, vírusölő, antibakteriális hatásának köszönhetően remekül alkalmazható a torok bárminemű problémája esetén. A mezei, a kerti és az orvosi zsálya is mind használható, így érdemes késő tavasszal-kora nyáron, valamint nyár végén gyűjteni és szárítani belőle, sokszor a kertekben is megtalálható gyógynövény. Egy csésze teához 1 púpozott evőkanál zsályát 5-8 percig forró vízben áztassunk, majd szűrjük le. Reggel és este 1-1 csészével igyunk meg belőle.
Mezei zsurló
A mezei zsurlót a népi gyógyászatban köhögésre használják, torokfájás esetén elsősorban gargarizálásra ajánlják. Ehhez forrázzunk le egy púpozott teáskanál zsurlót 2 dl forró vízben, majd 1-2 perc után szűrjük le. Naponta többször is öblögessünk vele.
Gyógynövények gyógyhatásai
Az elhúzódó, bakteriális eredetű fertőzések ellen orvos írhat fel gyógyszert, de a kellemetlen tüneteket egyszerű, otthoni módszerekkel is enyhíthetjük. Számos illóolaj létezik, amelyek csökkentik a felső légúti irritációt és a gyulladást, enyhítik a kaparó érzést a torokban és a fájdalmat, emellett pedig a torok nyálkahártyáját is nyugtatják. Sok illóolaj emellett antibakteriális, antiszeptikus hatású is. Toroköblögetőt is készíthetünk házilag: keverjünk össze egy pohár vízben egy kiskanál sót és egy fél citrom kifacsart levét, ez nyugtatja a torkot, segíti a váladék kiürülését és megakadályozza, hogy a baktériumok elszaporodjanak. Száraz köhögés esetén azonban ne alkalmazzuk ezt a szert. Ha a torokfájás mellé rekedtség és váladékképződés is társul, akkor a következő keverékkel érdemes gargarizálni: forraljunk fél liter vizet, keverjünk bele két evőkanál sót, gyöngyöztessük 15 percen keresztül, majd tegyünk bele 10-10 csepp narancs- és borsmenta illóolajat, valamint 2-2 csepp kakukkfű- és mirhaolajat. Egy-egy pohárral öblögessünk, majd alaposan öblítsük ki a szánkat langyos vízzel. Ügyeljünk arra, hogy a keveréket ne nyeljük le!
Mivel a gyömbér és az oreganó is nagyon jó hatással vannak a torokfájásra, keverjünk össze egy pohár meleg vízben egy evőkanál mézet, és 2 csepp gyömbér-, illetve oreganóolajat. Ezzel öblögessünk harminc percenként. Méz helyett sót is használhatunk. A fokhagyma is gyorsíthatja a gyógyulást és enyhítheti a kellemetlen tüneteket, emellett baktériumölő hatása is van. Törjünk össze egy gerezd fokhagymát, keverjük bele két evőkanál mézbe, és tegyünk bele 4 csepp citrom illóolajat is. Hagyjuk állni egy órán keresztül, majd 1-1 teáskanálnyit együnk meg ebből a keverékből naponta több alkalommal is.
Írta: Kármán Nikola