
A megfelelő étrend a kulcsa az aranyér elleni harcnak?
Minden harmadik felnőttet érint az aranyér problémája, pedig bizonyos ételekkel és rendszeres testmozgással megelőzhető lenne.
A mediterrán étrend és életmód beiktatásával számos előnyhöz juthatunk. A tőlünk délre élők régóta élvezik a rostdús táplálkozás előnyeit, előszeretettel fogyasztanak olíva és repceolajat, tengeri halakat és szárnyasokat, friss, nyers zöldségeket és gabonát, valamint napi 2-3 liter tiszta vizet.
Jellegzetes fűszereik, többek között az oregánó, a bazsalikom, a zsálya, a petrezselyem, a koriander a magyar konyha fűszereivel együtt új ízharmóniát és felüdülést nyújtanak a szervezetnek. A rostdús ételek révén a széklet puhává válik, nincs szükség erőlködésre, így kivédhető az aranyér kialakulása. Fehér helyett együnk magvas, barna kenyeret, kerüljük a tésztákat, a rizst, a zsíros ételeket, a fekete teát és a cukros, mesterséges üdítőket, a puffasztó hatású alapanyagokat.
A helyes táplálkozást javasolt kiegészíteni az életkornak és adottságoknak megfelelő rendszeres testmozgással. A manapság elterjedt ülő életmód ugyanis szintén nem kedvez a szervezet egészségének, és a sok üléstől gyakori az aranyér kialakulása.
A már kialakult aranyér kezelése az orvosi teendők mellett házilag is kiegészíthető gyógynövények segítségével. Az Aloe Vera abban segít, hogy belsőleg fogyasztva hashajtó hatású, lággyá teszi a székletet. A bolhaútimagfű is jó hatással van a székrekedés ellen. A fekete nadálytő és a lándzsás útifű a kisebesedett részekre enyhülést hoznak, és megszüntetik a viszkető érzést. Az orbáncfű csillapítja az égő érzést, és megnyugtatja a gyulladt részeket.
Az aranyér egy vénatágulat, amely a végbélnyílás körül keletkezik. A külső aranyér az, amely a végbélnyílás körül, a végbélzáró izmon kívül helyezkedik el, látható vöröses csomó formájában, begyulladt környezettel. Az e feletti vénatágulatot nevezzük belső aranyérnek, amelyben a csomó ujjal tapintható. Érezhető tüneteket akkor okoz a belső aranyér, ha nagy, ha begyullad, vérzik vagy kifordul a végbélnyílásból.
Míg a külső aranyér fájdalommal és gyulladással jár, a belsőnél enyhe esetben nem tapasztal a beteg fájdalmat, viszont vérzés kísérheti. A vérzést székletürítés után a széklet szélén vagy a toalettpapíron lehet látni, ennek kivizsgálásához feltétlenül szakorvos és megfelelő műszeres vizsgálat szükséges. A külső aranyér oka elsősorban az ülő foglalkozás, ezért irodai dolgozók, gépjárművezetők számára tanácsos a munkavégzés közbeni rendszeres torna, séta. Kockázati tényező még az elhízás, a várandósság, a székletürítéskor történő erőlködés, némely májbetegség, végbéldaganat, általános vénás pangás, és a nyálkahártya krónikus izgalma. További oka lehet az aranyér kialakulásának bizonyos hashajtók állandó szedése is.
A hosszabb ideje fennálló belső aranyércsomó esetén szövődményként előfordulhat, hogy a csomó a végbélnyíláson át „előre esik”, azaz prolapsus következik be, amely fájdalommal jár. Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozás szükséges, a csomók eltávolítása lézerrel is történhet. A szövődménymentes csomók kezelésénél alapvető az életmód változtatás, az előidéző okok kikapcsolása.
Gyulladáskor elsősorban a kemény széklet és az ennek következtében előálló erőlködés kiiktatása a fontos. Gondoskodjunk olyan étrendről, amely lágyítja a székletet, és megfelelő rendszerességgel végezzük el a székletürítést, valamint ezt követően meleg, szappanos vízzel mossuk meg és töröljük szárazra a végbélnyílás környékét. A gyulladás lezajlásáig javasolt az ágynyugalom.
Langyos ülőfürdő, vénakiürülést segítő gyógyszer, és kúp vagy kenőcs használatával az enyhe panaszok kezelhetők. Erősebb fájdalom esetén a szakorvos megnyitja a vénát. A panaszok megjelenésekor minél előbb érdemes felkeresni szakorvost. Ez azért is fontos, mert fájdalommentes vizsgálattal megnyugtatóan kizárható egyéb betegség is. A belső aranyerek kimutatására használatos végbéltükrözés szintén fájdalom nélkül elvégezhető.