
Segítség, hasra hízok!
Segítség, hasra hízok!
Hiába a felülések és a szénhidrátcsökkentés, mégsem érzed úgy, hogy sikerült volna hasból fogynod? A probléma sokakat érint, és a háttérben bizony nem más áll, mint a nem megfelelő életmód. A fitness szakemberek azon az állásponton vannak, hogy a fogyás sikere nyolcvan százalékban az elfogyasztott ételeken múlik, de persze egyéb tényezők is befolyásolják a súlyvesztés jellegét, folyamatát és helyét. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy helyi súlyvesztés nincs, bár az emésztés javításával kétségtelenül sokat tehetünk a hasi felesleg ellen. Cikkünkben a hasra hízás okait vesszük górcső alá, és hasznos tanácsokkal igyekszünk szolgálni azoknak, akik számára most még csak álom a kockahas.
A hasi elhízás egészségügyi kockázatai
Azzal talán senkinek nem mondunk újat, hogy az elhízás rengeteg egészségügyi kockázatot hordoz magában. A nők és férfiak esetében is előforduló, előretüremkedő pocakot az úgynevezett viszceláris zsírréteg okozza. Ennek feladata a belső szervek védelme a külső behatások ellen, s ennek megfelelően tulajdonképpen súlytól függetlenül mindenkinél megtalálható ez a réteg. Ha azonban felhalmozódik itt a zsír, az bizony nem csak esztétikai hátrányokkal jár. A zsír nyomhatja a belső szerveket, megnöveli a hasban a nyomást, ami végül aranyérhez vezethet. A szív-és érrendszeri betegségekért éppen úgy felelős a hasi felesleg, mint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáért.
Sok múlik a genetikán
Miként a fogyás, úgy a hízás is részben azon múlik, milyen genetikával rendelkezünk. Vannak olyan nők, akik elsősorban a hasukra híznak, s rendszerint innen a legnehezebb is leadni a pluszt. Ezt az is megnehezíti, hogy mint már korábban említettük, a helyi fogyás elérése szinte lehetetlen, hiszen az étkezés megváltoztatásával és a rendszeres testmozgás mindennapokba illesztésével általában az egész test változásnak indul, s nem csak a kritikus területek alakulnak át. Kár lenne azonban mindent a genetikára fogni, ugyanis a gyakorlat nagyon sokszor bebizonyítja, hogy kitartással és tudatossággal a hízékony alkatból is kihozható egy strandon is bátran vállalható forma.
Évek és kilók
Míg sokan a húszas éveik elején nádszálvékonyak, az évek és az életmód bizony rányomja a bélyegét a külsőre. A csökkenő ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron termelése miatt a szervezet egyre kevesebb izmot tart fenn, ami gyakran elhízáshoz vezet. A sokak által ismert policisztás ovárium szindróma velejárója is lehet a súlyfelesleg kialakulása. Mint látjuk, a hormonális viszonyok alakulása nagymértékben hozzájárulhat a testsúly ingadozásához.
Rosszul megválasztott alapanyagok
Genetika és hormonális változások ide vagy oda, az elhízás hátterében mégis sokszor áll a helytelen étrend. A táplálkozás kifejezetten befolyással bír arra, hogy a hason mennyi felesleg alakul ki, és így arra is, milyen hatékonyan sikerülhet megszabadulni attól. A finomított szénhidrátok mindenképpen tiltólistásak, már csak azért is, mert alapvetően járulnak hozzá a súlyfelesleg kialakulásához. Fontos tudni, hogy a hason felhalmozódott felesleg visszatérő gyulladásokat okozhat a szervezetben és akár inzulinrezisztenciához is vezethet. Fontos, hogy a szénhidrátforrás mindig rostban gazdag legyen és a kalóriatartalomra is odafigyeljünk. A zöldségeket és a gyümölcsöket nem véletlen javasolják a szakemberek is, ezek ugyanis mikrotápanyagokat bőségesen tartalmaznak, rosttartalmukkal pedig az emésztést segítik elő.
Stresszfaktor és kevés alvás
A hasi súlyfelesleg kialakulására kifejezetten hajlamosak azok, akik sok stresszhelyzetet élnek meg, vagy nem szánnak elegendő időt a pihenésre. A kevés alvás nem csak egészségügyi hátrányokkal jár, de sajnos a tapasztalatok szerint a plusz kilókért is felelős. Nem mehetünk el mindennek pszichés hatása mellett, ugyanis a stresszes emberek hajlamosak a feszültséget evéssel levezetni. Ha fel is ismertük már saját magunkban ezt a tényt, akkor is igen nehéz lehet változtatni szokásainkon. Ami azonban jó hír, az az, hogy igenis lehetséges magunk mögött hagyni a kóros beidegződést. A túlevések és a falási rohamok helyett érdemes napi rendszerességgel sportolni, mely nem csak a hasi zsírt segít eltüntetni, de a hűtőt is ritkábban keressük majd fel esténként. Tény az is, hogy a rosszul alvók gyakrabban nyúlnak a hűtőbe egy kis nasi után éjszakánként, ami szintén nem könnyíti meg a pihentető alvást és ezzel a stressztűrő képesség javulását. A titok tehát nem másban rejlik, mint a sokat emlegetett életmódváltásban.
Felejtsd el a felüléseket!
Sokan abban a tévhitben vannak, hogy ha naponta több száz felülést elvégeznek, azzal garantáltan felvehetik a harcot a hasi zsír ellen. A szomorú valóság azonban az, amit már oly sokszor hangsúlyoztunk, hogy helyi fogyás nincs. Ráadásul tény az is, hogy ha csak a hasizmaid edzed, azzal a felesleg még inkább előre fog domborodni az izomréteg megerősödésével. Kezdj inkább kardio jellegű mozgásformákba, sétálj, kocogj, járj úszni, vagy iktasd be a súlyzós edzéseket mindennapjaidba. Ha nem csak 3-4 kiló feleslegről van szó, akkor ízületeid kímélésére is mindenképpen figyelned kell, tehát az ugrálás és a futás kezdetben kizártak.
Kapj időben észbe!
Egyre többet mutat a mérleg? Lassan minden nadrágod kicsi lesz? Még ha nem is vagy a mérleg híve, akkor is érezned kell a mindennapi öltözködés során, hogy valami nincsen rendben. A plusz kilók gyakran észrevétlenül kúsznak fel, ám valljuk be, vannak jól látható jelei annak, ha hason egyre több a zsír. Élhetünk álomvilágban, vagy hihetjük azt, hogy bármikor le tudjuk adni a pluszt, viszont minél több lesz a felesleg, annál nehezebb nekikezdeni az életmódváltásnak. Ne várd meg, míg egészségeden is érezni fogod az elhízás hátulütőit, hiszen a térdfájás vagy a nehézkessé váló mozgás már akár plusz 10-15 kilónál is egyértelműen jelentkeznek. Nagyon fontos, hogy mihamarabb sportolni és egészségesen táplálkozni kezdj, hiszen a saját tested és életminőséged átalakítása csakis a Te kezedben van.