
Számítógépes munka? Egészsége is károsodhat!
Milyen veszélyeket rejt a sokak által áhított otthon végezhető munka?
Napjainkban minden korábbinál többen végzik munkájukat számítógép előtt. Az internet megannyi előnnyel jár és hasznosságához kétség sem férhet. Ugyanakkor egyre több olyan betegséget diagnosztizálnak, melyek kifejezetten az ülő munkavégzésre és a számítógép használatára vezethetőek vissza. Legtöbben nem is foglalkoznak ezek kockázatával egészen addig, míg saját bőrükön nem tapasztalják meg a hátulütőket. Cikkünkben most összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb problémákat, melyekre odafigyelés hiányában minden ülőmunkát végző számíthat.
Mozgásszegény életmód
A számítógép előtt végzett munka kapcsán a leggyakrabban a mozgásszegény életmód kerül szóba. Már akár napi nyolc órás munkavégzés esetén is komoly odafigyelést igényel, hogy a rendelkezésre álló szabadidőt aktívan töltsük. Sokan azt gondolják, hogy kevés kényelmesebb dolog létezik annál, mint nyolc órán át az irodában ülni. Akik azonban saját maguk is így töltik napjaikat, azok akár már egy éven belül is megtapasztalják ennek hátulütőit. Nagyon fontos, hogy munka közben legalább óránként álljunk fel, mozgassuk át végtagjainkat, és ha van rá mód, akkor ebédidőben tegyünk egy sétát.
Egyre növekvő súlyfelesleg
A mozgásszegény életmóddal szoros kapcsolatban áll az elhízás. A manapság már népbetegségnek számító probléma gyakran visszavezethető az ülő munkavégzésre. Ilyenkor lassul az anyagcsere, ami szintén nem kedvez a diétának. Az egyre növekvő teljesítménykényszer hatására sokan nyúlnak a nassolnivalók után, melyek egy ideig ugyan boldogsághormont termelnek, de hosszú távon több tíz kilónyi felesleges súlyhoz vezetnek. A megoldás valahol az életmódváltásban rejlik, és a rendelkezésre álló szabadidő egészség szempontjából is hatékony kihasználásában. Az elhízás nem pusztán esztétikai gondokat okoz, de komoly betegségek előkészítője is. A cukorbetegség, a magas vérnyomás és az ízületi gondok is mind kialakulhatnak a súlyfelesleggel érintetteknél.
Alagút szindróma
A helytelen billentyűzethasználat és a nem megfelelő kéztartás előbb vagy utóbb biztosan kézfájdalmakhoz vezet. A sok gépelés és az egészhasználat hatására a kezekben futó inakat túlterheljük, melynek következménye a kézfej és a csukló állandósuló fájdalma és az ujjak zsibbadása. A betegség elsősorban a nőket érinti, de a sokat gépelő, számítógépet használó férfiaknál is előfordulhat. A gyulladáscsökkentő krémek, gélek használata, valamint az idegeket támogató B-vitaminok szedése mellett a kezek kímélete is javasolt a gyógyulás érdekében. Sajnos ez sokaknál nem kivitelezhető munkájukból fakadóan. Számukra is érdemes azonban elgondolkodni azon, hogy miként tudnák a leginkább kímélni kezüket. Súlyos esetben akár műtéti megoldás is szóba kerülhet, a megelőzés és a megfelelő testtartás tehát kiemelt jelentőséggel bírnak.
Hát- és derékfájás
Szintén a testtartással lehet összefüggésbe hozni a sokak által tapasztalt hát-és derékfájást. Az irodai bútor, a számítógépasztal és a szék kiválasztásakor törekedjünk a megfelelő ergonómiai kialakításra. A széken érdemes úgy elhelyezkedni, hogy a karok és a lábak derékszöget zárjanak be, a csuklót pedig semmiképp se feszítsük meg, ez ugyanis a már korábban említett alagút szindrómához vezethet. A monitor minimálisan a szemmagasság alatt legyen. Az irodai székben a legtöbben hajlamosak vagyunk elterülni, pedig ez a legrosszabb választás. Az egyenes tartásról gondoskodhatunk úgy is, ha a derék mögé egy párnát vagy törölközőt helyezünk. Tartós megoldást azonban csak az jelenthet, ha az aktív testmozgást beiktatjuk a mindennapokba, ezzel ellensúlyozva az ülőmunka hátulütőit.