
Így lehet hatásos a fogyókúra az újévben!
Fogyókúra egyszerűen! Mire figyeljünk a sikeres fogyókúra érdekében
Akinek eddig nem sikerült hatékony fogyókúra módszert találnia, annak érdemes tudni, hogy fogyni nem lehetetlen, csak megfelelően kell csinálni. Nézzük, hogyan kerülhetjük el a fogyókúrás csalódásokat!
Bár sokan azt hiszik, hogy a túlsúly csak esztétikai probléma, jó, ha tudjuk, hogy nem így van, hanem komoly egészségügyi problémákat is okozhat, hiszen számos betegség az elhízással hozható összefüggésbe. Így például a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbaj, a rossz anyagcsere, és a különböző mozgásszervi megbetegedések. Ezért érdemes megelőzni a bajt, vagy ha már feljöttek a kilók, célszerű még idejében megszabadulni tőlük. Sokan próbálkoznak ugyan ezzel, de általában nem sikeresen. Számos tévhit kering ugyanis a túlsúly megszerzéséről és leadásáról, többek között az is, hogy vannak olyanok, akik alig esznek, mégis híznak. Pedig a kettő nem feltétlenül függ össze.
Egészséges étrend kialakítása
Hatalmas mennyiségeket is ehetünk naponta, ha megfelelő az étrendünk. Sok táplálék azonban gondot okozhat a diétázók számára. A kenyér, a tésztafélék, a magas zsírtartalmú ételek, az édességek nagyon sok energiát tartalmaznak, ezért ezeket csak mértékkel szabad fogyasztani, és az étkezések közötti rágcsálásokat, nassolásokat teljesen ki kell iktatni a mindennapokból. Az sem mindegy, mikor és hányszor eszünk egy nap. Az étkezéseket javasolt többször, kis adagokkal lebonyolítani, és este hat óra után már nem szabad semmit sem fogyasztani. Számos csodadiéta kering a köztudatban, amelyek néhány nap vagy hét alatt hihetetlen változást ígérnek – fogyókúra gyorsan. Ezek azonban rossz talajon állnak, mert a többségük egyoldalú táplálkozást ír elő, amely csak rövid ideig tartható. Utána viszont gyorsan visszahízik a diétázó, és a jojo effektus beindítása miatt több súlyt szed magára, mint az eredeti állapotában. Ezért célszerűbb a vegyes, alacsony kalóriatartalmú étrend bevezetése, amellyel ugyan a fogyás hosszabb ideig tart, de a hatás maradandó lehet.
Gyümölcsök fogyasztása
Szervezetünknek a megfelelő működéshez a különböző napszakokban különböző energia mennyiségre van szüksége. A legtöbbre reggel, a legkevesebbre éjjel. Több mint száz éve, dr. John Harvey Kellog találta fel azt a napindító ételt, amely azóta meghódította a világot, a müzlit. Ennek magas rost és alacsony zsírtartalma van, a benne található olajos magvak számos ásványi anyagot és vitamint jelentenek, valamint segítik az ideális testsúly megtartását. Jól tesszük azt is, ha az édességeket gyümölcsökre cseréljük, és változatosan, de mértékletesen étkezünk.
Zsírégető ételek fogyasztása
Számos olyan étel létezik, amelyek csökkentik az étvágyat és a cukor iránti éhséget, valamint felgyorsítják az anyagcsere folyamatokat, ezáltal segítve a fogyást. Ilyen például a tojás, amely nagy mennyiségű proteint tartalmaz, ezáltal telítettség érzetet biztosít, azaz sokkal tovább bírjuk étkezés nélkül. A zöld teában található katekin nevű antioxidáns gyorsítja az anyagcserét és a zsírégetést, valamint csökkenti a koleszterinszintet. Az olívaolajban található telítetlen zsírok szintén felgyorsítják az anyagcserét, amelytől hatásosabb a zsírégetés, fogyasszuk tehát bátran.
Rendszeres mozgás
Sokan csak koplalással kemény fogyókúra alkalmazásával szeretnének fogyni, mert nincs kedvük beiktatni a rendszeres mozgást az életükbe. A sport mellőzésével azonban sokkal nehezebb dolguk van. A megfelelő intenzitású mozgás után ugyanis a fokozott energiafelhasználás még egy ideig fennáll, így tovább égetünk zsírt, mint amennyi ideig mozgunk. Arról nem is beszélve, hogy a mozgás erősíti az immunrendszert, tehát közvetlenül is jó hatással van az egészségünkre. Egyesek úgy gondolják, hogy miután elérték a kívánt testsúlyt és fizikális állapotot, már elengedhetik magukat, elhagyhatják a sportolást és annyit ehetnek, amennyit csak akarnak. Ez azonban nagy hiba. A fogyással ugyanis megszabadulhat valaki a túlsúlyától, de a hízásra hajlamosító genetikától nem. Annak, aki túlsúllyal küzd, élete során mindig oda kell figyelnie a megfelelő táplálkozásra, és a mozgásban gazdag életmódra.
Életmódváltás
A tartós fogyás egyetlen hatásos módszere ugyanis a teljes életmódváltás. Az életmódváltás talán legfontosabb része a rendszeres sportolás beiktatása, amely naponta legalább félóra aktív mozgást jelent. Rengeteg mozgásformából válogathatunk, a legegyszerűbbek és mégis a leghatékonyabbak például a futás és az úszás, vagy a hosszú távú gyaloglás. A rosszul megválasztott sporttal azonban sokat árthatunk magunknak. Sokan a konditermet vagy a csoportos mozgásórákat választják a súlyfeleslegtől való gyors megszabadulás érdekében, azonban ha mindezt hirtelen kezdik, súlyos ízületi és egyéb problémákkal nézhetnek szembe. A gyors eredmény elérése érdekében túl is terhelhetik a szervezetüket, amely így a szénhidrát raktárakat üríti ki a zsírban raktározott energia helyett, azaz semmit sem ér az igyekezet. Válasszunk olyan sportot, amelyet minden nap tudunk űzni, és amelyhez van kitartásunk.
Írta: Kármán Nikola