
Vészeljük át a telet betegség nélkül mézzel!
A méz megszámlálhatatlan jótékony hatása
Nemcsak azért érdemes rendszeresen mézet fogyasztani, mert különleges csemege, hanem azért is, mert számos jótékony hatása van a szervezetünkre nézve. Télen különösen nagy segítséget nyújthat számunkra.
A méz különböző gyógyhatásait már évezredekkel ezelőtt is ismerték, és ma is nagy szerepet játszik bizonyos egészségügyi panaszok megszüntetésében, valamint az immunrendszer általános erősítésében. Óriási kínálatból válogathatunk, azonban nem mindegy, mely betegségre milyen mézet eszünk. A mézben rendkívül sok ásványi anyag található, többek között vas, kálcium, foszfát, magnézium és kálium, de több vitamint, például B-vitaminokat is tartalmaz. Az ókorban elsősorban antibakteriális hatása miatt használták a gyógyításban, hiszen kissé savas pH-ja és antioxidáns tartalma miatt jó kiváló fertőtlenítő szer.
A különböző mézek attól függően, milyen virágból készültek, számos betegség esetén alkalmazhatók. Modern kutatások szerint a méz megakadályozza a reflux kialakulását, és megszünteti a már kialakult betegség esetén a tüneteket. A méz fogyasztásával lerövidíthetjük a hasmenés időtartamát is. Az allergia kezelésében is kipróbálták, és kiderült, hogy enyhíti a köhögést. Rendszeres fogyasztása elősegíti a vérképzést, és erősíti az immunrendszert. A mézet nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is felhasználhatjuk sebek, égési sérülések és fekélyek kezelésénél. Bőrbe masszírozva komoly méregtelenítő hatással bír.
Attól függően, milyen egészségügyi problémával küzdünk, különféle mézek közül válogathatunk, amelyek hatásos gyógymódot jelenthetnek számunkra:
Akácméz: kalciumban és vitaminokban gazdag, többek között A-, B1-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitaminokat tartalmaz. Vértisztító, csontképzést elősegítő, immunrendszer erősítő, méregtelenítő, köhögéscsillapító hatással rendelkezik.
Repceméz: szőlőcukorban gazdag mézfajta, jó hatással van a gyomorra, csökkenti a savtermelést, enyhíti a gyomorégést.
Napraforgóméz: jelentős E-vitamin tartalma van, megfázás esetén jó hatással van a légzőszervekre, segít megoldani a vizelési zavarokat, erősíti az idegrendszert, csökkenti a koleszterinszintet és megelőzi az érelmeszesedést.
Hársméz: meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Serkenti az immunrendszer működését, vértisztító és izzasztó hatású, valamint szabályozza a szívműködést.
Aranyvesszőméz: jó vizelethajtó, gyulladáscsökkentő. Vese, máj, és epebántalmak kezelésére is javasolt. Kiváló méregtelenítő hatással bír. Amerikában a növény főzetét a csörgőkígyó marása esetén is alkalmazzák.
Gesztenyeméz: magas K-vitamin tartalom jellemzi, enyhíti a köhögést és az asztma tüneteit, megakadályozza a trombózisok kialakulását.
Virágméz: felső légúti megbetegedések esetén, sebek fertőtlenítésénél, égett bőrfelületek kezelésénél használják, de kozmetikai szerként is népszerű bőrápoló hatása miatt.
Somkóró méz: májregeneráló, gyomor- és bélgyulladás csökkentő.
Galagonyaméz: szíverősítő és szívnyugtató hatással rendelkezik, értágító és vérnyomáscsökkentő, enyhíti a vérkeringési problémákat.
Meggyméz: A-, B1-, B2-, C-vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, megelőzi a visszérbetegségeket, enyhíti az ízületi megbetegedés okozta fájdalmakat, jó vértisztító és szívritmus szabályozó. Serkenti a máj és a vese működését.
Levendulaméz: nyugtató, bélfertőtlenítő, epehajtó, szélgörcsoldó, antibakteriális és immunerősítő hatása van. Jó gyulladás és vérnyomáscsökkentő, oldja a görcsöket és a stresszt, valamint használható sebek, csípések kezelésére is.
Méz további jótékony hatásai
A különböző egészségügyi problémák gyógyítása mellett a mézet évezredek óta használják bőrápoló szerként is. Mivel tele van vitaminnal és tápanyaggal, rendkívül jó hatással van a bőrre és a hajra is. A benne lévő antioxidánsok jótékonyan hatnak a ráncokra, feszes bőrt képesek varázsolni, az antibakteriális hatóanyagok segítenek eltüntetni a pattanásokat, emellett nyugtató és hidratáló hatással rendelkezik. Házilag is készíthetünk mézes arcpakolásokat:
Hidratáló mézes maszk: Keverjünk simára egy evőkanál joghurtot, egy teáskanál mézet és egy tojássárgáját. Kenjük fel az arcunkra, és hagyjuk rajta húsz percig, majd öblítsük le langyos vízzel, és óvatosan töröljük le a vizet. A tojássárgájában lévő zsiradék mézzel kombinálva kiválóan hidratál, míg a méz joghurttal keverve hámlasztó hatású.
Mézes arctisztító: Keverjünk össze egy evőkanál mézet három evőkanál növényi olajjal, kókuszolajjal, és körkörös mozdulatokkal dörzsöljük az arcbőrbe, majd a maradékot öblítsük le langyos vízzel. Ezáltal eltávolíthatjuk a szennyeződéseket a bőrről, és kitisztíthatjuk a pórusokat is.
Ránctalanító mézes pakolás: A kisebb ráncok eltüntetésére a mézes-búzalisztes maszk a legalkalmasabb. kisimítására a búzaliszt az egyik legalkalmasabb készítmény. Melegítsünk fel hat evőkanál tejet és két evőkanál mézet, majd keverjünk hozzá 4 evőkanál búzalisztet. A langyos masszát vigyük fel az arcunkra, majd. 20 perc elteltével mossuk le.
Írta: Kármán Nikola